Lubimy używać zwroty typu „to człowiek bardzo inteligentny”, lub „on ma bardzo wysokie IQ”. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że IQ jest zmienne i nie zależy tylko i wyłącznie od wieku. Co ciekawe, osoba uzyskująca dziś określony poziom punktów w testach na inteligencję może uzyskać mniej lub więcej punktów, gdy test powtórzy za tydzień lub dwa. Dlaczego tak się dzieje?

Ludzki mózg działa niezwykle „elastycznie”. Odpowiednio stymulowany będzie działał efektywniej, jednak „pozostawiony sam sobie” nie tylko przestanie się rozwijać, ale i zacznie wypierać nabytą już wiedzę. Praca mózgu przypomina nieco funkcjonowanie mięśni. Regularne treningi sprawiają, że tkanka mięśniowa wzrasta, natomiast kilka miesięcy braku aktywności wystarczy, by doszło do stopniowego jej zaniku. Naturalnie nie utracimy pamięci w ciągu kilku tygodni, jednak informacje, których nie używamy na co dzień, szybko ustępują miejsca nowym danym, jakie przetwarza nasz mózg. Tak właśnie dzieje się w przypadku wielu osób, które w szkole uczyły się języków obcych, jednak jako osoby dorosłe w ogóle ich nie używają. Próba sformułowania jakiegokolwiek zdania staje się wówczas niezwykle trudna, chociaż nie niemożliwa.

Udowodniono w badaniach naukowych, że osoby lubiące czytać lub poszerzać swą wiedzę, a także zajmujące się rozwiązywaniem krzyżówek czy Sudoku, dłużej pozostają w dobrej formie intelektualnej niż osoby, które nie podejmują tego typu aktywności. Co więcej, zmuszanie mózgu do intensywnej pracy sprawia, że wzrasta poziom IQ, a nawet zdolność kreatywnego myślenia.

http://www.asandi.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here