zdrowe grillowanie

Moda na potrawy z grilla nie przemija, a nawet kształtuje się. Banalną kiełbasę, żeberka oraz karkówkę z rusztu wypierają wyrafinowane szaszłyki, ryby, owoce morza, dania z warzyw oraz owoce. Grillowanie to od lat ulubione zajęcie Polaków od wczesnej wiosny do późnej jesieni, więc każdy z nas winien znać zasady zdrowego oraz bezpiecznego grillowania.

Grill – czym rozpalić

Do grillowania wybieraj raczej brykiet czy węgiel drzewny, produkowane z drzew liściastych, które nie zawierają żywicy. Żywica, w którą możne są drzewa iglaste, spalając się emituje rakotwórcze aromaty. W żadnym przypadku nie rozpalaj grilla z kartonów, gazet, dykt, malowanego lub lakierowanego drewna. Istotne jest też to, aby nie dopuszczać do zapalenia się węgla, a w trakcie grillowania absolutnie nie dorzucać podpałek. Wpierw rozpal brykiet, żeby potem po blisko 40 minutach, jeśli pojawi się na nim warstwa popiołu, wyłożyć mięso. My dosyć powszechnie od razu stawiamy je na ruszt, bo (jak zazwyczaj) chcemy spożywać już! Grillowanie to jednego typu sztuka, a nie jedzenie na okres. Warto zatem o tym pomyśleć zawczasu oraz postarać się rozpalić brykiet zanim zejdą się goście.

Zdrowe grillowanie -zasady

Pieczonym na grillu mięsom oraz rybom wtórują sałatki oraz surówki, jeszcze więcej również pieczemy warzyw oraz owoców. Dzięki temu na swoją kulinarno-towarzyską letnią atrakcję łaskawszym okiem patrzą dietetycy. – Zdrowiej piec mięsa na grillu elektrycznym czy patelni grillowej.

jak zdrowo grillować - podpowiadamy

Bezpieczne grillowanie – 7 zasad

1. Ustaw grill na całym oraz twardym podłożu. Gdy urządzenie nie ma daszka, musi leżeć w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, iż jeśli w palenisku będzie żar, nie dasz rady go przesunąć.
2. Palenisko wyłóż folią aluminiową, dzięki temu tak będzie mieć ciepło, a po wszystkim łatwiej oczyścisz grill. Potem rozłóż warstwę (ok. 10 cm grubości) węgla drzewnego czy brykietów (łatwiej się rozpalają) czy szczap z drzew liściastych. Między nie powtykaj kawałki podpałki czy oszczędnie podlej (ale najwyżej 3–4 łyżkami) płynnej podpałki. Do rozpalania wcale nie używaj łatwopalnych płynów (benzyny, nafty, denaturatu itp.).
3. Ogień zapal długą zapałką (są specjalne do grilla) czy zapalarką. Po 10 minutach lekko rozgarnij węgle, poczekaj, aż będą się żarzyć. Wcale nie kładź na ruszcie produktów, jeśli pali się żywy ogień.
4. Gdy grillujesz w plenerze, przygotowane do pieczenia artykuły, zwłaszcza mięso, miej w turystycznej lodówce. Różne (warzywa, owoce, pieczywo) przechowuj w plastikowych pojemnikach. Wyjmij je w obecnej chwili – wprost na grill czy na stół.
5. Mięso do pieczenia nie winno być za tłuste, by wytapiający się tłuszcz nie skapywał na rozżarzone węgle. Przed położeniem na ruszt artykuły należy osączyć z marynaty czy piec je na aluminiowych tackach.
6. Nie dotykaj surowego mięsa, odwracaj je szczypcami, widelcem czy łopatką (muszą być wystarczająco długie). Nie wykorzystuj tychże samych sztućców do surowego mięsa oraz innych produktów. Na cały wypadek miej pod ręką przybory do czyszczenia (chociaż jednorazowe chusteczki).
7. Dobrze sprawdź, lub mięso się upiekło. W tym celu nakłuj je patyczkiem do szaszłyków czy widelcem – gdy wycieka z niego przezroczysty jasny sos, jest upieczone. Gotowe mięsa oraz ryby trzymaj z daleka od surowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here