Dobra praca

Mimo wielu ofert na rynku pracy znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia nie jest proste. Wymaga czasu i może być stresujące, gdy zachodzi konieczność znalezienia pracy „od zaraz”. Nie jest jednak niemożliwe, jeśli do procesu jej poszukiwania podejdzie się rozsądnie i spokojnie. Warto ten proces podzielić na kilka mniejszych kroków. Dzięki temu można robić powolne i stałe postępy w kierunku celu, jakim będzie podpisanie umowy z pracodawcą.

Bardzo dobrą praktyką jest korzystanie z porad, które znajdują się w serwisach internetowych dotyczących pracy, procesu rekrutacji czy przygotowywania dokumentów aplikacyjnych. Na przykład tutaj można zapoznać się z informacjami na temat rankingu najbardziej poszukiwanych zawodów w województwie śląskim.

Nie zawsze jednak zdarza się, że od razu udaje się otrzymać wymarzoną pracę. Warto wykazać się cierpliwością, nie odrzucając jednocześnie tego, co w danej chwili oferuje rynek.  Czasami oferta stażu, wolontariat lub szkolenia mogą być bardzo przydatne i pozwolą nabrać doświadczenia, wykazać się umiejętnościami. Pozwoli to zbliżyć się przynajmniej o krok do pracy swoich marzeń, ponieważ często po odbyciu stażu pracodawca decyduje się zatrudnić stażystę. Jeśli to się nie uda, zdobytą wiedzą można uzupełnić w Curriculum Vitae.

Ogłoszenia o pracę w Internecie

Bardzo popularną praktyką w poszukiwaniu pracy jest korzystanie z wyszukiwarek ofert pracy poprzez filtry odpowiadają zainteresowaniom i miejscom, w którym chce się pracować. Zawężenie kryteriów wyszukiwania pomoże zaoszczędzić czas i zawęzić zakres ofert do tych najbardziej odpowiednich. Bardzo ważne jest oczywiście posiadanie dobrze skonstruowanego CV. Obecnie bardzo popularne jest korzystanie z kreatorów CV online, takich jak ten. Curriculum Vitae jest osobistym dokumentem marketingowym służącym do zareklamowania siebie u potencjalnych pracodawców. Powinno zawierać niezbędne dane osobiste, informacje dotyczące doświadczenia zawodowego oraz wykaz posiadanych umiejętności i osiągnięć. Powinno także zawierać aktualną klauzulę poufności, a także zawierać załączniki, takie jak zaświadczenie o niekaralności, szczególnie aplikując na stanowiska pracy, gdzie to jest niezbędne. Zadaniem CV jest podkreślenie, dlaczego jesteś najlepszą osobą do pracy na tym stanowisku. Oprócz spersonalizowanego CV pracodawcy mogą również wymagać listu motywacyjnego oraz innych załączników. Każde ogłoszenie jest inne, dlatego należy uważnie zapoznać się z wymaganiami w nim zawartymi.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa kwalifikacyjna to kolejny krok w procesie rekrutacji. Jest najlepszą okazją, by zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie na rekruterze lub szefie. Dlatego wiedza o tym, jak się do niej przygotować, jest tak bardzo istotna. Prawidłowo przygotowany kandydat nie zostanie zaskoczony pytaniami, będzie spokojny i opanowany, co będzie świadczyć o jego profesjonalizmie. Dobry przebieg rozmowy wstępnej bywa kluczem do sukcesu i pozwala zyskać przewagę nad kandydatami nawet o wyższych kwalifikacjach, o czym można przeczytać na tej stronie. Należy pamiętać o odpowiednim stroju. Powinien być dopasowany do profilu firmy, a jednocześnie wystarczająco komfortowy, by nie rozpraszał ani kandydata, ani pracodawcy. Warto jeszcze przed rozmową zapoznać się ze specjalistycznymi poradami i informacjami, by uniknąć niepotrzebnego stresu.

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon lub wideo

W dzisiejszym cyfrowym świecie niektórzy rekruterzy decydują się na wstępne rozmowy telefoniczne lub wideo rozmowy, zwłaszcza jeśli odległość nie pozwala na ich przeprowadzenie „twarzą w twarz”. Rozmowa telefoniczna może być trudna, ale tak samo jak w przypadku tradycyjnej rozmowy w siedzibie pracodawcy, należy się do niej przygotować. Dobrze jest przećwiczyć odpowiedzi na pytania, które mogą zostać zadane w ciągu jej trwania. Znajomość najczęściej zadawanych pytań podczas takiej rozmowy to wielki atut. Warto powtórzyć sobie uzasadnienie, dlaczego jest się najlepszym kandydatem na oferowane stanowisko. Kluczem do sukcesu jest profesjonalna autopromocja. Wtedy podpisanie umowy o pracę będzie tylko kwestią czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here