Ekstrasystolie potocznie nazywane są dodatkowymi skurczami serca. Bardzo często nie niepokoją one osób, które się z nimi zmagają. Ciężko bowiem jest je dostrzec, zwłaszcza gdy nie mają one jeszcze ostrego stadium. Ich przyczyny mogą być różne, choć najpierw warto by było po prostu je rozpoznać.

Dodatkowe skurcze serca mają kilka swoich głównych objawów. Jeśli są one wyłącznie pojedyncze, mogą być dla pacjentów niezauważalne. W większości przypadków można je jednak zupełnie samodzielnie rozpoznać. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na rytm serca. Jeśli narząd ten zaczyna kołatać, powinno to człowieka zaniepokoić. Oczywiście ten objaw występuje też w wielu innych chorobach. Czasem może być oznaką nerwicy czy pojawić się w momencie ataku paniki, jednak przy dodatkowych skurczach serca będzie się on pojawiać niezwykle systematycznie. Do tego dojdzie niemiarowość serca bądź uczucie niemiarowości tego narządu. Co to oznacza? Otóż serce w dziwnych momentach zacznie gwałtownie przyspieszać i później zwalniać. Może też na chwilę się zatrzymywać bądź dawać takie złudzenie. Chorzy czasem miewają również takie uczucie, jak gdyby serce podchodziło im do samego gardła lub nawet żołądka. Sprawia im to ogromny dyskomfort i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.

Dodatkowe skurcze serca da się zatem rozpoznać. Warto jednak wspomnieć, że są one chorobą kardiologiczną, która ma swoje przyczyny w nieprawidłowo funkcjonującym układzie fizjologicznym pacjenta. Czasem bowiem objawy dodatkowych skurczów serca mylone są z objawami nerwicy serca. Ta również doprowadza do kołatania najważniejszego ludzkiego narządu, licznych bólów i uczucia dyskomfortu. Różnica przejawia się w tym, że nerwica serca wywoływana jest głównie przez psychikę. Nie ma żadnego odzwierciedlenia w stanie fizycznym pacjenta. To on, myśląc o niej bezustannie, wywołuje u siebie kolejne nieprzyjemne objawy. Z nerwicą serca należy już walczyć nieco inaczej niż z dodatkowymi skurczami. Leczenie powinien poprowadzić psycholog.

https://www.serce.info.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here