Czym jest rzeczownik?

W języku polskim występują różne części mowy, odpowiadające na poszczególne pytania. Do takich części należą rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki, przysłówki, zaimki. Co to rzeczownik?

Rzeczownik jest samodzielną składniowo częścią mowy, odpowiada na pytania „kto?” oraz „co?”. Rzeczowniki służą więc do nazywania rzeczy, obiektów, miejsc, zjawisk oraz pojęć abstrakcyjnych. Jest to jedna z najczęściej używanych części mowy w języku polskim.

Podział rzeczowników, który funkcjonuje w naszym języku, przedstawia się następująco:
Rzeczowniki abstrakcyjne – określają to, co jest nieuchwytne dla naszych zmysłów, a więc uczucia, uogólnienia, spostrzeżenia.
Rzeczowniki konkretne – nazywamy nimi zjawiska, które możemy pojąć dzięki zmysłom. Dodatkowo rzeczowniki konkretne dzielimy na nieżywotne i żywotne, zależnie czy mówimy o przedmiotach martwych, czy np. o zwierzętach. Rzeczowniki żywotne dodatkowo możemy podzielić na osobowe oraz nieosobowe.

Innym sposobem na podział rzeczowników jest wyodrębnienie spośród nich rzeczowników własnych i pospolitych. Rzeczowniki własne pisane są wielką literą, dotyczą imion czy też nazw miejsc, np. miast. Takimi rzeczownikami są też instytucje, organizacje, tytuły dzieł kultury. Rzeczowniki pospolite to wszystkie pozostałe, a więc słowa, które nie są nazwami własnymi.

Rzeczowniki występują zarówno w liczbie pojedynczej jak i mnogiej, w różnych formach gramatycznych, zależnie od szyku i sensu zdania. Z racji pytania na jakie odpowiada ta część mowy, łatwo ją rozpoznać.

http://www.normalsi.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEtyka i moralność
Następny artykułMuzyka w samochodzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here