Na pewno wielokrotnie słyszałeś powiedzenie, że muzyka łagodzi obyczaje. A czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad wpływem muzyki na organizm człowieka? Jeśli nie to opowiem Ci dzisiaj o muzykoterapii i lepiej poznasz działanie muzyki.
Muzykoterapia sięga swoimi początkami do czasów plemiennych. Na pewno słyszałeś o plemiennych tańcach o deszcz. Zawsze towarzyszyła im muzyka. Każde plemię czuło silny związek z muzyką i był to ważny element ich egzystencji. Szamani w wioskach używali muzyki do leczenia chorób.
Wystarczy chwilę pomyśleć i od razu nasuwa się myśl, że dobrej zabawie zawsze towarzyszy muzyka. Do każdej radosnej chwili w życiu można przypisać określoną melodię. Muzyka jest nieodłącznym elementem naszego życia i może warto zacząć ją stosować w pełnej gamie jej możliwości. Pomoże właśnie w tym muzykoterapia.
Muzykoterapia może przyjąć dwie formy. Muzykoterapię aktywną, w której uczestnik bierze aktywny udział w tworzeniu muzyki i bawi się dźwiękiem lub muzykoterapię receptywną, w której uczestnik tylko słucha muzyki i oddaje się relaksowi i wizualizacji.
Muzykoterapia nie ma jednego stałego i określonego modelu, lecz jest specjalnie dostosowana do każdej konkretnej osoby. Wykorzystuje się następujące elementy muzyki: melodię, rytm, dynamikę, barwę, tempo i współbrzmienie kilku dźwięków (harmonię).
Badania naukowe udowodniły, że zależnie od użytego elementu można uzyskać w słuchaczu różne stany emocjonalne, np. radości poprzez dźwięki wysokie lub nastrój zadumy i majestatu poprzez dźwięki niskie.
Muzykoterapia ma na celu osiągnięcie stanu rozluźnienia i uspokojenia. Umożliwia również poznanie siebie samego jak i również siebie nawzajem.
Muzyka na też wpływ na funkcjonowanie organizmu ludzkiego, np: wpływa na napięcie mięśni, układ oddechowy, krążenia i pokarmowy, łagodzi ból, pomaga przy rehabilitacjach.
Muzyka pełni funkcje stwórcze do zabawy, pozwala na wspólne przeżywanie emocji, uszczęśliwia.
Muzykoterapia w Polsce od 2012 jest objęta certyfikatami, które wydaje Polskie Towarzystwo Muzykoterapeutów (PSMT).

http://www.bodyandmind.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here