Cellulit jest typowo kobiecą przypadłością. Jest to taki stan skóry, gdzie zauważa się zmiany powstałe w obrębie skóry właściwej, a także tkanki podskórnej. Komórki tłuszczowe rozrastają się w sposób nierównomierny, dlatego też efektem są właśnie zgłębienie oraz nierówności na powierzchni skóry.

Przyczyn powstawania cellulitu u kobiet jest wiele, jednak przede wszystkim do jego powstawania przyczyniają się damskie hormony płciowe- estrogeny. Zwiększona ilość tego hormonu powoduje zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Na skutek powstałych obrzęków pojawiają się trudności z mikrokrążeniem w warstwie podskórnej. Gromadzi się tam tłuszcz oraz produkty przemiany materii.

Na powstawanie cellulitu szczególnie narażone są kobiety w okresie dojrzewania, ciąży, a także podczas stosowania antykoncepcji

Działanie hormonów wskazuje się jako największego winowajcę powstawania cellulitu, jednak nie bez znaczenia jest też to, jaki tryb życia prowadzimy. Brak ruchu i aktywności fizycznej, a także nieodpowiednia dieta przyczyniają się powstawania tego defektu.

Jaki wpływ na powstawanie cellulitu?

Produkty o wysokiej zawartości cukrów prostych, czy nadmiernie przetworzona żywność sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Takie gotowe produkty zazwyczaj posiadają zbyt dużo energii. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż posiłki często są przyjmowane w nieregularnych porach, czy też w bardzo późnych godzinach. Takie produkty nie tylko przyczyniają się do powstawania tkanki tłuszczowej oraz cellulitu, ale także do gromadzenia większej ilości produktów przemiany materii, aniżeli w przypadku zdrowej żywności. Zbilansowane posiłki z dużą zawartością warzyw, które dostarczają błonnika poprawiają przemianę materii, a także usuwanie toksyn z organizmu. Wszystko to sprawia, że w przypadku zdrowego odżywania, stosowanie diety z dużą ilością warzyw i błonnika, znacznie zmniejsza szanse na powstawania cellulitu. Zaleca się również picie około 2-3 litrów wody dziennie, a także regularne spożywanie posiłków w podobnych porach.

Jak można pozbyć się cellulitu?

Im bardziej zaawansowany cellulit, tym trudniej będzie się go pozbyć. Nie mniej jednak zawsze można choćby zmniejszyć jego nasilenie. Przede wszystkim należy być aktywnym fizycznie. Dobre będą na przykład ćwiczenia aerobowe, bieganie, jazda na rowerze. Celem ćwiczeń jest przede wszystkim pobudzenie krążenia, a także spalanie tkanki tłuszczowej. Obok diety i ćwiczeń warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, które pomogą nam w walce z problemem. Zazwyczaj takie kosmetyki opierają się na naturalnych wyciągach z ziół, a także na kofeinie. Ich zadaniem jest przede wszystkim pobudzenie krążenia oraz spalania tkanki tłuszczowej. Warto pomyśleć również o wykonaniu peelingu przed aplikacją tego kosmetyku, dzięki temu składniki aktywne szybciej wnikną w głąb skóry.

Med-online.pl – portal medyczny

Po aplikacji kosmetyku anycellulitowego dobrze jest wykonać również masaż skóry, który również pobudzi krążenie.

Ta typowo kobieca przypadłość jak cellulit może być uciążliwa i nieestetyczna, jednak są sposoby, aby z tym walczyć. Przede wszystkim należy wdrożyć odpowiednią aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, a także odpowiednią pielęgnację. Dzięki temu można uzyskać pożądane efekty w postaci redukcji cellulitu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here