ból głowy u dzieci

Ból głowy u dzieci wbrew pozorom zdarza się dosyć powszechnie – cierpią chociażby niemowlęta. Powszechnie etiologie bólu głowy u dzieci są błahe oraz szybko je usunąć, jednak gdy choroby są duże czy nawracają, należy sprawdzić, co jest ich etiologią oraz zawsze w razie wątpliwości, skonsultować się z specjalistą. Ból głowy u dzieci że mobyć spowodowany głodem czy odwodnieniem, ale również poważną dolegliwością. Więc gdy twoje dziecko ciepi na ból głowy, powinnaś je uważnie śledzić oraz w razie wątpliwości jak najszybciej skonsultować się z specjalistą. O tym, co robić, jeśli dziecko jest na migreny przeczytasz tutaj. Jakie są etiologii ucisku głowy u dzieci?

Ból głowy u dzieci – typy

Bóle głowy u dzieci dzieli się na:
1. samoistne tzw. bóle głowy same w sobie
2. objawowe – będące symptomem innej, poważnej dolegliwości
3. nerwobóle
4. bóle niekwalifikowane

Ból głowy u dzieci – etiologii

Ból głowy powszechnie wtóruje dziecku w czasie choroby czy że ją zwiastować. Pomoże wtedy podanie środka przeciwbólowego oraz odpoczynek. To jeszcze jeden z głównych symptomów zapalenia zatok, szczególnie gdy staje się silniejszy przy pochylaniu głowy, a choroby tej wtóruje katar oraz niedrożność nosa. Przy takim komplecie symptomów niezbędna jest konsultacja u laryngologa. Etiologią ucisku głowy może stanowić też obecność w systemie dziecka pasożytów (robaków, grzybów, bakterii). Wydzielają one szkodliwe toksyny, wywołujące objawy dolegliwości pasożytniczej: nawracające bóle głowy, bóle brzucha, problemy ze snem. W celu wykrycia pasożytów składa się badanie kału, czasem natomiast pediatra od razu zleca wykorzystywanie preparatów przeciwpasożytniczych.

 

sposoby na ból głowy u dzieciW wielu wypadkach, choć niektórym wydaje się do niemożliwe, etiologią ucisku głowy u najmniejszych jest stres. Ból zlokalizowany jest dopiero w strefie czoła, potylicy oraz skroni, zaczyna dokuczać dziecku niejednokrotnie po południu czy wieczorem. Stres że być spowodowany przez kłopoty w domu czy w przedszkolu lub szkole. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z psychologiem. W obecnym okresie notuje się więcej wypadków bólu głowy u dzieci połączonych z niehigienicznym trybem życia. Przypadłość tę może skutkować długie wpatrywanie się w ekran telewizora czy laptopa, nieodpowiednia ilość snu, brak aktywności ruchowej oraz rzadkie bycie na świeżym powietrzu. W ochronie tego sposobie ucisku ważne jest też odpowiednie żywienie i brak kontaktu dziecka z dymem tytoniowym. Ból głowy u dzieci może także łączyć się z postępem chorób wzroku.

Ból głowy u dzieci – na co zwracać uwagę?

1. typ ucisku głowy – silny lub ciągły, czy boli cała głowa, lub również tylko określone jej okolice, czy ból narasta
2. który jest początek bólów głowy
3. z którą częstotliwością występują uciski oraz lub się powtarzają
4. o jakiej porze dnia występują bóle głowy (niezwykle istotny symptom)
5. czy są objawy poprzedzające ból (tzw. aura)
6. czy bólom wtórują zawsze różne sygnały, np. mdłości
7. gdy jest rzut ucisku głowy oraz jak długo trwa
8. co wyzwala ból głowy (światło, hałas, trening, pozycja ciała)
9. rozmieszczenie ucisku oraz jak się on rozprzestrzenia
10.natężenie ucisku a jego charakter
11.co pogarsza ból, a co go zmniejsza
12.czy występują elementy stresogenne
13.jaka jest efektywność leczenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here