Bób należy do warzyw strączkowych, grupy niezwykle wartościowej z punktu widzenia żywienia człowieka. Okazuje się jednak, że może on być wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu wielu chorób, także tych określanych jako cywilizacyjne.
Warto przyjrzeć się bliżej zaletom, jakie posiada bób – właściwości i wartości odżywcze bobu były znane już od stuleci. Współczesne badania pozwoliły wiedzę tę uściślić i jeszcze lepiej wykorzystać pozytywny wpływ tego warzywa na organizm ludzki.
Osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny wprowadzić bób do swojej diety. Zawarte w nim białko może, przynajmniej częściowo, zastąpić białko pochodzenia zwierzęcego, Pacjenci ci powinni ze względów zdrowotnych ograniczyć spożywanie mięsa, ponieważ zawiera ono duże ilości niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych. W bobie mamy niezwykle korzystny stosunek jonów sodu i potasu, a zawarty w nim błonnik redukuje poziom cholesterolu we krwi.
Bób jest także wykorzystywany w leczeniu anemii, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z anemią mikrocytarną, czy megaloblastyczną. Warzywo to jest bogate w kwas foliowy, żelazo i witaminę B12, a związki te skutecznie pomagają uporać się ze zbyt małą ilością czerwonych krwinek.
Bób jest jednym z najlepszych źródeł biologicznie aktywnej formy dopaminy. Jest to neuroprzekaźnik, na niedobór którego cierpią osoby, u których zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Spożywając bób, można uzupełnić poziom tego związku, a co za tym idzie poprawić sprawność ruchową pacjenta.
Należy pamiętać o tym, że najwięcej witamin znajduje się w skórce bobu. Warto więc jeść go bez obierania. Aby ograniczyć utratę cennych substancji w procesie obróbki termicznej, powinno się ziarna gotować na parze, lub młode spożywać na surowo.
Jedzenia bobu powinny unikać osoby cierpiące na dnę moczanową. Każdy, kto ma problemy z układem pokarmowym także powinien wyeliminować bób z diety, ponieważ może on wywoływać wzdęcia. Problem ten można jednak wyeliminować, zalewając ziarna gorącą wodą i pozostawiając je w tej wodzie na godzinę przed gotowaniem.