Dawid Bowie był geniuszem, nie tylko muzycznym. Był designerem swoich czasów, trendsetterem inspirującym miliony ludzi, w tym wielkich kreatorów mody. Co więcej, robi to nawet po śmierci. Przypomnijmy sobie 4 najbardziej inspirujące wcielenia tej ikony stylu.

 1. Major Tom

To jedna z pierwszych, znaczących jego przemian artystycznych, która zawojowała świat w latach 70. Bowie stylizuje się w niej trochę na ćpuna, a trochę na astronautę. Postać Majora Toma obecna jest również w tekstach piosenek: „Space Oddity”, „Ashes to ashes”, „Hallo Spaceboy”. Sam przyznał, że inspirował się tutaj oderwanymi od rzeczywistości filmami Stanleya Kubricka.

2. Alladin Sane

Jedno z wielu artystycznych wcieleń Dawida. Postać, która powstała w 1973 r. wraz z płytą o tym samym tytule. Znakiem rozpoznawczym była tutaj twarz pomalowana na biało, kontrastująca z przecinającym ją makijażem imitującym błyskawicę. Motyw ten był w późniejszych czasach wielokrotnie wykorzystywany w świecie mody – w 2003 r. zdobił twarz Kate Moss na okładce brytyjskiego Vogue.

3. Ziggy Stardust

Najbardziej znane, muzyczne alter ego Dawida. Postać ta pojawiła się wraz z płytą z 1972 r. zatytułowaną „Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars” i przetrwała zaledwie rok. Mimo to, stała się prawdziwym znakiem rozpoznawczym Bowie’go. Kim był zatem Ziggy Stardust? Mówiąc krótko – był kosmitą. Był z innego świata, podobnie, jak Alladin Sane, ale zdecydowanie bardziej szalonym kosmitą.

4. Thin White Duke

Totalna zmiana wizerunku dokonywała się od końca lat 70. (wraz z albumem Station to Station wydanym w roku 1976) i trwała przez całe lata 80. W tym czasie Dawid Bowie przeistoczył się w eleganckiego arystokratę, a nieodłącznym elementem jego look’u stały się dopasowane garnitury i mundury. W 2010 r. znany kreator mody Ricardo Tisci zaprojektował dla Givenchy marynarkę w prążki inspirowaną Bowie’m z tamtych czasów. Podobne nawiązania możemy znaleźć u Alexandra McQueen’a – w 2013 r. stworzył kolekcję opartą na metalicznych garniturach Bowie’go.

Moda na styl Dawida Bowie wciąż powraca, czego dowodem mogą być chociażby trendy w modzie męskiej na 2018 r. – więcej na ten temat na stronie natropie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here