Wiskoza

Wiskoza jest materiałem, który coraz częściej pojawia się na metkach naszych ubrań i nie tylko. Nie ma w tym nic dziwnego – jest to materiał bardzo wygodny, dobrze się z niego szyje i ma kilka ważnych właściwości, które sprawdzą się w przypadku wielu użytkowników, również tych z wrażliwą skórą. Co musisz wiedzieć o tym materiale, zanim zdecydujesz się na ubrania z niego uszyte?

Nie taki sztuczny, jak może się wydawać

To prawda, że wiskoza sklasyfikowana jest jako materiał sztuczny. Wynika to jednak z prostej przyczyny: materiały klasyfikujemy pod kątem tego „w jaki sposób”, a nie „z czego” powstają. I tak wiskoza powstaje w sposób sztuczny, bo do jej wyprodukowania potrzebne są pewne procesy chemiczne. Jednak wcale nie powstaje ze sztucznych materiałów. Pozyskuje się je z drzew: świerku, buka i sosny. Celuloza, bo o niej mowa, jest głównym składnikiem tego materiału. A trzeba pamiętać, że to surowiec pochodzenia naturalnego. Zatem nie warto obawiać się wiskozy w ubraniach. 

Jak wygląda i jak zachowuje się wiskoza?

Wiskozę można porównać do kilku innych materiałów. Swoją delikatnością dość mocno zbliżona jest do jedwabiu, a to jej ogromny plus. Jedną z jej podstawowych cech jest przewiewność i tu z kolei przypomina len. Natomiast wygląda bardzo podobnie jak najpopularniejszy materiał na świecie – bawełna. To wspaniałe, że wiskoza łączy w sobie tyle różnych właściwości. Śmiało można powiedzieć, że z każdego z tych materiałów bierze to, co najlepsze. To dlatego wiskoza zdecydowanie zasługuje na uwagę. 

Co produkuje się z wiskozy?

Wiskoza służy przede wszystkim do produkcji odzieży. Jest bardzo popularnym materiałem i z pewnością już posiadasz jakieś ubrania z niej uszyte. Coraz częściej spotyka się również pościel z wiskozy. Dlaczego? Bo to materiał, który pozwala skórze oddychać i nie powoduje żadnych uczuleń. Nie należy się przy niej spodziewać również podrażnień skóry. Bardzo dobrze zachowuje się w kontakcie ze skórą, jest wygodny. A jest to tak samo ważne w przypadku ubrań, jak w przypadku pościeli. 

Jedną z cech wiskozy jest higroskopijność. Oznacza to, że materiał zatrzymuje wilgoć. To czyni go idealną opcją na ciepłe miesiące, kiedy skóra narażona jest na większą potliwość. Do argumentów przemawiających za wiskozą warto również dodać trwałość kolorów i odporność na spieranie. Jest przy tym wytrzymała, choć nieco podatna na zagniecenia. Na rynku materiałów jest to jedna z najlepszych i najbardziej uniwersalnych propozycji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here