Jest lato, masz urlop i czas dla dziecka. Chętnie spędzisz ze swoją pociechą czas, jednak już po kilku dniach brakuje ci pomysłów na wspólne zabawy. Ta przypadłość dotyka wielu zapracowanych rodziców, dlatego przygotowaliśmy garść pomysłów na zajęcia dla rodziców i dzieci.

Wycieczki w plener

Lato to dobra pora na wycieczki plenerowe, oczywiście pod warunkiem, że pogoda dopisze. Nie musi to być daleka wyprawa. Dzieci postrzegają odległość inaczej niż dorośli, dla nich nawet kilometr od domu to już daleko. Po prostu trzeba znaleźć atrakcyjne miejsce i zabrać tam pociechę. Może to być zabawa w parku miejskim, wyprawa do niedalekich ruin zamkowych, wycieczka do lasu, nad wodę, do pobliskiego rezerwatu. Żeby eskapada była naprawdę udana, trzeba zabrać ze sobą coś do jedzenia – piknik to obowiązkowy punkt programu.

Wspólne uprawianie sportu

Wiadomo, że kilkuletnie dziecko nie jest wymarzonym sparing partnerem, ale mimo to warto postawić na wspólne uprawianie sportu. Dla pozbawionego możliwości regularnych treningów rodzica będzie to choćby namiastka codziennego fitnessu. Niekoniecznie trzeba delektować się uprawianiem tej samej dyscypliny. Można postawić na różnorodność. Dziecko jeździ na rowerku, mama lub tata biega. Taka wersja powinna usatysfakcjonować obie strony. Ze starszym dzieckiem można już wybrać się na wyprawę rowerową, pojeździć wspólnie na rolkach, łyżwach, pograć w piłkę, kometkę, możliwości jest naprawdę dużo.

Gry planszowe

Nowoczesne technologie nie zepchnęły popularnych „planszówek” do lamusa. Wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że gry planszowe przeżywają całkowity renesans, wręcz dostały drugie życie. Ba! Zdarzają się nawet gry komputerowe przenoszone na planszę z całkiem niezłym skutkiem. Z małym dzieckiem zaczyna się oczywiście od tych najprostszych gier – warcaby, młynek, chińczyk, grzybobranie. Może trochę banalne, ale jeśli wyrobimy w dziecku nawyk grania w gry, przyjdzie czas na bardziej skomplikowane pozycje.

Razem przy komputerze

Żyjemy w epoce cyfryzacji i zabranianie dziecku siedzenia przed komputerem nic nie da. Wcześniej czy później będzie musiało to zrobić. Już pierwszoklasiści mają w planie lekcji zajęcia komputerowe. Zamiast zabraniać lepiej uczyć. Pokaż dziecku jak włączyć komputer, zainstaluj proste gry, pokaż programy dedykowane dzieciom. Maluchy mogą rysować, stemplować, kolorować, segregować – gier dla najmłodszych jest dużo. To także dobra okazja do rozmowy o tym, dlaczego nie powinno się długo siedzieć przy komputerze, o ochronie oczu, o prawidłowej postawie. Ze starszymi dziećmi można porozmawiać o bezpieczeństwie przy surfowaniu po internecie.

Dziecko w kuchni

Wspólnie spędzony czas to także okazja do nauki podstawowych zachowań w kuchni. Już dwuletnie dziecko może smarować chleb, oczywiście tępym nożem. Dla starszaków znajdzie się więcej zajęć – mieszanie, siekanie, krojenie, obieranie. Dzieci z zacięciem kulinarnym mogą się pokusić o próbę przygotowania bardziej skomplikowanej potrawy, a nawet upieczenie ciasta. Oczywiście wszystko pod czujnym okiem rodziców. Samodzielne gotowanie ma tę dodatkową zaletę, że dziecko chętniej je. Zabawy kuchenne to dobry pomysł dla niejadków.

Jeśli jesteśmy przeciwni obecności dziecka w kuchni, warto rozważyć zatrudnienie opiekunki na kilka godzin dziennie. Niania w Poznaniu na pewno zaproponuje dziecku ciekawe zajęcia, gdy mama zniknie za kuchennymi drzwiami.

Nocna przygoda

Lato to dobra pora, by nieco nagiąć zasady. Jeśli twoje dziecko jest już na tyle duże, że rozumie, co się wokół niego dzieje i jest w stanie pójść spać później niż zwykle, zaproponuj wspólne oglądanie gwiazd. Ciepłe letnie noce to doskonała pora na taką zabawę. Szczególnie dobry jest sierpień, kiedy możemy liczyć na prawdziwy deszcz meteorytów.

Kino domowe

Propozycja na pochmurne, deszczowe dni. Zasłoń zasłony, zrób popcorn, nie zapomnij wcześniej kupić coca-coli. Pozwól dziecku wybrać film. Nawet jeśli uważasz, że jest nieco infantylny, obejrzyj uważnie od początku do końca. Po pierwsze sprawisz dziecku niesamowitą frajdę, po drugie – film może okazać się całkiem dobry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here