szumy uszne

 Dzwonienie i szelesty w uszach, mimo grobowej ciszy w okół nas, są oznaką schorzenia nazywanego szumami usznymi. Zdarza się, że dziwne i ciężkie do zlokalizowania dźwięki potrafią wyrwać chorą osobę nawet ze snu. Szumy uszne są zakwalifikowane jako indywidualna jednostka chorobowa, a ich podłoże może być naprawdę zróżnicowane.

Czym są i kogo mogą dotknąć szumy uszne?

Szumy uszne występują u obu  płci i w zróżnicowanym wieku, jednak na czoło wszelkich statystyk dotyczących tej choroby, wysuwają się mężczyźni po czterdziestym roku życia, u których schorzenie to występuje najczęściej. Dźwięki występujące u chorych mogą przybierać różną postać i każdy z przypadków powinien być analizowany indywidualnie. Najczęściej opisuje się je jako piski, syczenie, pukanie, buczenie oraz dzwonienie. Ogólnie dolegliwość szumu usznego, ze wzlędu na swoje cechy, można podzielić na dwie grupy: pulsacyjną oraz stałą. Pulsacyjny szum uszny jest zharmonizowany z pracą serca, zaś stały pacjenci opisują jako ”pochodzący z głębi głowy” i w zależności od chorego, jest on słyszalny tylko w jednym lub w obu uszach. Szumy w uszach chorego nie zawsze mają taki sam charakter. W czasie trwania choroby mogą się one zmieniać i przechodzić od delikatnego dzwonienia po bardzo głośne brzęczenie.

jak poradzić sobie z szumami usznymi

Źródła powstawania szumu usznego oraz metody jego leczenia.

Źródłem powstawania szumu usznego może być praca w hałasie oraz różnego typu zaburzenia, mające związek z narządem słuchu. Szumy mogą powstawać wraz z wiekiem i być symptomem wskazującym na powolną utratę słuchu. Występowanie szumów, może wywoływać również zalegająca w uszach woskowina, nadużywanie alkoholu oraz napoi z wysoką zawartością kofeiny, wszelkie infekcje ucha oraz duże i nagłe spadki masy ciała. Dziwne i ciężkie do zlokalizowania dźwięki mogą być związane z przyjmowaniem takich leków jak aspiryna, czy wszelkie antybiotyki. Źródła ich powstawania mogą mieć również podłoże neurologiczne i stomatologiczne, czy być oznaką nadciśnienia i problemów z przepływem krwi. Z reguły, szumy w uszach trwają przez krótki okres czasu i znikają samoistnie, bez konieczności podjęcia specjalistycznego leczenia. Do lekarza warto wybrać się, jeśli  dzwonienie w uszach zaczyna się powtarzać i staje się uciążliwe dla chorego. Ucho to bardzo ważny narząd w naszym organizmie i poza słuchem jest odpowiedzialny również m.in. za utrzymanie równowagi. Utrata możliwości wyraźnego słyszenia może w negatywny sposób wpłynąć na jakość naszego życia. Warto działać zapobiegawczo i wykluczyć choć w pewnym stopniu możliwość zaburzeń związanych ze słuchem. Najważniejszym czynnikiem zagrażającym temu zmysłowi jest hałas. By nasz słuch był bezpieczny, należy zrezygnować ze słuchania muzyki poprzez słuchawki. Jeżeli pracujemy w hałasie, warto zainwestować w specjalne, ochronne zatyczki lub wyciszające słuchawki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here