Sepsa - co warto wiedzieć

Co to jest sepsa?
Sepsa, która nazywana jest również posocznicą czy endoteksemią, jest specyficzną reakcją organizmu na zakażenie. Sepsa sama w sobie nie jest jednostką chorobową, natomiast jest ona dysfunkcją narządową, spowodowaną zaburzoną regulacją odpowiedzi ustroju na zakażenie.
Jeszcze niedawno sepsa nazywana była zespołem ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS) wywołanej zakażeniem.
Sepsa może prowadzić do niewydolności wielu organów wewnętrznych, wstrząsu, a nawet śmierci.
Sepsa – występowanie:
W dzisiejszych czasach sepsa stanowi poważny problem epidemiologiczno – terapeutyczny. Występuje zwykle na oddziałach intensywnej terapii, ale niestety zdarza się, że również w warunkach poza szpitalnych.
Niestety sepsa jest uważana za chorobę często występującą. W całej Unii Europejskiej rocznie umiera ponad 146 tysięcy pacjentów z powodu sepsy. Śmiertelność sepsy jest dosyć wysoka, szacuje się, że umiera na nią ok. 28-50% pacjentów z potwierdzonym zakażeniem.
W Stanach Zjednoczonych to właśnie sepsa „wygrywa” jeśli chodzi o przyczynę zgonów na oddziałach intensywnej terapii. To plasuje ją na 11 miejscu, jeśli chodzi o przyczyny zgonów.
Przyczyny sepsy:
Za główne przyczyny sepsy uważa się infekcje w obrębie jamy brzusznej, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. zapalenie płuc, jak również infekcje układu moczowego. Niestety przyczyną sepsy może być każdy drobnoustrój. W warunkach szpitalnych najczęściej za sepsę odpowiedzialne są patogeny, które w normalnych warunkach nie są niebezpieczne. Są to głównie bakterie Gram-ujemne – Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, ale również bakterie Gram-dodatnie – Staphylococcus aureus, paciorkowce. W warunkach poza szpitalnych winę zwykle ponoszą wszelakie patogeny wywołujące zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Czy sepsa jest zaraźliwa?
NIE! Nie wiadomo czemu utarło się, że jest ona zaraźliwa. Jest to ogromny błąd. Sepsą zarazić się nie można, gdyż są to objawy chorobowe towarzyszące uogólnionemu zakażeniu. Niestety jednak można zarazić się różnymi wirusami, bakteriami czy grzybami, które w sprzyjających okolicznościach mogą być odpowiedzialne za rozwój choroby. Nie ma szczepionki przeciwko sepsie, zachorować może niestety każdy. W głównej grupie ryzyka są osoby, których układ odpornościowy nie jest do końca sprawny jak np. u ludzi starszych, przewlekle chorych czy też u dzieci. Do grupy ryzyka należą również osoby osłabione przez stres czy też przez niewłaściwe odżywianie, jak również osoby, które mają wykonywane zabiegi inwazyjne.
Choroba rozwija się niestety bardzo szybko, stąd ważna jest szybka diagnoza i natychmiastowe podjęcie leczenia w szpitalu!

http://www.przedsiebiorczapani.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here