naczynia żeliwne

Naczynia żeliwne to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ekonomiczne gotowanie i pragną dbać o linię. Garnki żeliwne mają szerokie grono zwolenników, którzy doceniają ich liczne zalety. Warto zastanowić się nad wyborem tego typu garnków czy patelni, które nie bez przyczyny przeżywają obecnie swój renesans. Podpowiadamy, jakie korzyści płyną z użytkowania takich akcesoriów kuchennych!

Naczynia żeliwne, czyli naczynia niezawodne

Powody, dla których żeliwo jest cenione na całym świecie od wieków, pozostają niezmienne. Dzięki swojemu składowi, żeliwo jest niezwykle wytrzymałym i odpornym na różnorodne uszkodzenia materiałem. Wytwarzano z niego między innymi biżuterię, naczynia i przedmioty gospodarcze. Produkuje się je z połączenia żelaza, węgla i dodatkowych składników, które czynią żeliwo trwałym i niezawodnym. Garnki żeliwne są właściwie nie do zniszczenia – pod warunkiem że odpowiednio się o nie dba i chroni przed rdzą. Wśród innych zalet, jakie mają naczynia żeliwne można wskazać takie jak:

  • Garnki żeliwne są idealne do dłuższego, wolnego gotowania, na przykład bigosu – świetnie utrzymują ciepło także po zdjęciu z kuchenki (potrawy w nich tak szybko nie stygną). Można w nich zarówno smażyć, jak i zapiekać. Wytrzymują bardzo wysokie temperatury także w piekarniku.
  • Sprawdzają się na wszystkich rodzajach kuchenek, także na indukcyjnych.
  • Garnki żeliwne potrzebują mniej energii cieplnej – dobrze rozgrzane długo pozostają ciepłe.
  • Jeśli garnek jest emaliowany lub pokryty nieprzywieralną powłoką (typu teflon lub ceramiczną), bardzo łatwo utrzymać go w czystości.

garnki żeliwne są bardzo trwałe

Użytkowanie i pielęgnacja garnków żeliwnych

Największym wrogiem garnków żeliwnych jest rdza. Dlatego po umyciu należy od razu dokładnie je osuszyć – wystarczy przetrzeć szmatką. Pozostawione do wyschnięcia mogą szybko zardzewieć. Warto od czasu do czasu po myciu pokryć garnki żeliwne olejem roślinnym. Z kolei wysokiej jakości patelnia żeliwna powinna być specjalnie czerniona, czyli wypalana z użyciem tłuszczu. To gwarantuje jej odporność na rdzę. Garnków żeliwnych nigdy nie należy nagrzewać pustych ani zalewać gorących zimną wodą. Lepiej także myć je ręcznie, a nie w zmywarce. Z czasem garnki pokrywają się charakterystyczną patyną, której nie należy usuwać! Dzięki niej potrawy nie przywierają do naczyń, jest to też rodzaj warstwy ochronnej.

Naczynia żeliwne — praktyczne nie tylko na diecie

Naczynia żeliwne są niezwykle trwałe i łatwe w utrzymaniu. Najczęściej są one pokryte emalią, dzięki czemu można bez trudu je umyć. Kolejną cechą potwierdzającą ich praktyczność jest możliwość stosowania na różnego rodzaju kuchniach i płytach indukcyjnych, a nawet w piekarnikach. Warto pamiętać, że naczynia żeliwne pozwalają na gotowanie bez użycia tłuszczu, dzięki czemu są świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie zdrowe i dietetyczne żywienie. Z pewnością warto uzupełnić swoje akcesoria kuchenne o naczynia żeliwne i sprawdzić jak wiele możliwości można uzyskać korzystając z nich podczas gotowania. To drobne rzeczy, które ułatwią pracę w kuchni i otworzą wiele nowych dróg do kulinarnych eksperymentów!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here