Miażdżyca kończyn dolnych

Miażdżyca kończyn dolnych wywołuje ich niedokrwienie, i w najniebezpieczniejszym wypadku martwicę. Żeby łatwo oraz efektywnie rozpoznać ową dolegliwość, wykorzystuje się zróżnicowane badania, i potem wybiera właściwe leczenie. Miażdżyca kończyn dolnych jest przypadłością, jaka atakuje zwłaszcza naczynia krwionośne znajdujące się w stopach oraz nogach.

Dolegliwość ta jest rzadką dolegliwością oraz zaczyna się od zniszczenia śródnabłonka, jakiego komórki przechowują ogromne ilości cholesterolu. Z postępem czasu tętnice stają się zamknięte i mniej rozciągliwe, na skutek złogów tłuszczu, jakie doprowadzają do ich twardnienia.

Miażdżyca kończyn dolnych – jakie są przyczyny?
Miażdżyca kończyn dolnych, definiowana czasem jak dolegliwość naczyń obwodowych, to dosyć powszechnie napotykane zaburzenie. Jego podstawą jest zwężenie tętnic – naczyń dostarczających krew do kończyn dolnych. W efekcie zwężenia naczyń, konkretne tkanki (np. mięśnie, nerwy) nie otrzymują odpowiedniej ilości krwi zawierającej tlen oraz potrzebne elementy wzmacniające.

Pojawia się: ból nóg; kurcze; kłopoty z chodzeniem. Do ściągnięcia arterii okrężnych dochodzi w efekcie występowania blaszek miażdżycowych – tworów powstałych na skutek składania się nadmiaru cholesterolu, wapnia oraz pozostałych treści w ścianach naczyń.

Symptomy miażdżycy tętnic nóg

Poczucie marznięcia palców bądź całkowitej stopy (przeważnie jednej) czasami jest podstawowym symptomem miażdżycy tętnic nóg. Tymczasem widocznym symptomem niedokrwienia kończyn dolnych jest chromanie przestankowe. Polega ono na wystąpieniu bólu łydki, nieczęsto stopy, uda bądź pośladka w trakcie chodzenia, jaki znika po wypoczynku oraz wraca po powtórnym przemarszu.

Odległość, jaką pacjent może przejść do zatrzymania się, określamy dystansem chromania. Dystans chromania na ogół nie zmienia się poprzez mnóstwo lat. Do jego zmniejszenia dochodzi wówczas, kiedy mechanizm miażdżycowy obejmuje elementy podziału arterii. Ból spoczynkowy jest wtedy, kiedy napływ krwi do nogi jest tak niewielki, iż nie chroni jej przemiany materii chociażby we śnie,

Diagnostyka miażdżycy tętnic kończyn dolnych

Odpowiednie leczenie miażdżycy kończyn dolnych musi zostać poprzedzone etapem badań, jakie uczestniczą w określeniu skali oraz rodzaju zmian. Po badaniu fizykalnym specjalista może określić osłabienie pulsu w kończynie, szmery w okolicach osłabionych naczyń lub zmniejszenie ciśnienia w nodze. Stosuje się także współczynnik kostka-ramię (ABI), jaki jest bardzo przydatny w badaniu niedokrwienia kończyn dolnych.

Jest to iloraz ciśnienia na stopie oraz na ramieniu. Rezultat poniżej normy może wskazywać na kłopoty z odpowiednim ukrwieniem. Jedną spośród szczególnie wydajnych form badawczych jest badanie dopplerowskie (USG Doppler). Pozwoli na analizę stanu naczyń, ich wielkości oraz przepływów.

Miażdżyca kończyn dolnych – leczenie

Miażdżyca kończyn dolnych jest dolegliwością, jaką leczy się w sposób objawowy za pomocą farmakoterapii. Kuracja ma na celu korektę krążenia przez rozszerzenie zwężonych naczyń krwionośnych. Środki poprawiają też metabolizm tłuszczów w organizmie i zapobiegają powstaniu zatorów.

Jednakże szczególnie efektywna w przeciwdziałaniu powstawania miażdżycy kończyn dolnych jest profilaktyka. Należy zdawać sobie sprawę, iż w czasie pojawienia się podstawowych symptomów miażdżyca kończyn dolnych jest już dolegliwością w rozwiniętej postaci oraz wymaga leczenia za pomocą medykamentów.

Miażdżyca kończyn dolnych – leczenie naturalne

W leczeniu miażdżycy kończyn dolnych ogromne znaczenie mają: metamorfoza trybu życia, zaczęcie normalnej aktywności ruchowej oraz poprawa zwyczajów żywieniowych i rezygnacja z palenia tytoniu oraz picia alkoholu. W diecie trzeba wprowadzić jedzenie ogromnej ilości ryb, olejów roślinnych, owoców oraz warzyw, artykułów zawierających witaminę C.

Powikłania

Nie można ignorować symptomów dolegliwości. Miażdżyca tętnic kończyn dolnych podnosi zagrożenie dolegliwości sercowo-naczyniowych. Nieleczona może doprowadzać do niezwykle groźnych powikłań, takich jak długotrwałe niedokrwienie kończyn dolnych i zawał serca oraz udar mózgu. Na skutek zatoru oraz niedokrwienia może dojść chociażby do amputacji kończyny.

Źródło: http://out-med.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here