Kwiaty rabatowe

Kwiaty rabatowe, jak sama nazwa wskazuje, to kwiaty, które rosną na różnego rodzaju​ rabatach. Możemy je podzielić ze względu na długość życia na kwiaty jednoletnie, dwuletnie i wieloletnie. Ich odmian i gatunków jest bardzo wiele, nie jest sposób ich wszystkich wymienić raz za razem.

Rabata kwiatowa – co to takiego i w jaki sposób można ją komponować?

Rabata kwiatowa to podstawowy element ogrodu i każdy szczycący się mianem także​ ogrodnika gospodarz, jest dokładnie zaznajomiony z tym terminem, a także z jej rodzajami. Rabata kwiatowa to pas, który może mieć mniej lub bardziej regularną formę, zagospodarowanej powierzchni w ogrodzie, na której rosną kwiaty. Kwiaty rabatowe najczęściej aranżuje się przy ogrodzeniach czy murach, a także przy budynkach, altanach czy ścieżkach w ogrodach. W skrócie są to rzędy roślin, o różnych, ale jednak najczęściej o tym samym gatunku, które posadzone są w sposób regularny bardzo blisko siebie.

rabaty kwiatowe są często wybierane

Czego się wystrzegać w wypadku tworzenia rabat kwiatowych?

Przy tworzeniu rabat kwiatowych ​ bardzo ważny jest po prostu pomysł. Należy zastanowić​  się jak ma wyglądać dana rabata, a także czy jej stworzenie będzie możliwe pod względem technicznym i przestrzennym. Ważne jest, żeby wcześniej zaznajomić się w jakich warunkach powinny być uprawiane dane gatunki kwiatów, by wybrać dla rabat kwiatowych​ doskonałe miejsce. Pamiętajmy o tym, że są to posadzone blisko siebie rzędy kwiatów, dlatego wybór niedogodnego miejsca może skutkować szybkim zniszczeniem mnóstwa nasion, które udało nam się kupić. Strata zatem jest większa niż w wypadku pojedynczych roślin. Następnie ważne jest to, aby w odpowiedni sposób przemyśleć konstrukcję takiej rabaty kwiatowej. Czy jej wzór jest odpowiedni w tym miejscu? Czy nie nachodzi ona na​    inne rośliny? Czy nie rzuca zbyt wysokiego cienia na inne kwiaty? Oraz czy poruszanie się po ogrodzie nie jest zbytnio zaburzone?

Różnorodność rabat kwiatowych​

Rabaty kwiatowe są formą bardzo zróżnicowaną. Każda rabata to tak naprawdę inna wizja​    ogrodnika. Polecamy jednak na początek zorganizowanie rabaty uniwersalnej. Do podobnych, łatwiejszych do stworzenia rabat kwiatowych ​    zaliczamy jeszcze rabatę​    uniwersalną, rabatę bylinową, rabatę z roślinami jednorocznymi, rabatę z roślinami cebulowymi, barwną rabatę, rabatę skalną, rabatę monochromatyczną, rabatę słoneczną, rabatę jednogatunkową czy rabatę zacienioną. Jak widać, każda z tych nazw odnosi się do charakterystycznej formy uprawy danych kwiatów, na przykład rabata słoneczna najlepiej sprawdzi się w słońcu, a do jej skonstruowania wybierzemy na pewno takie rośliny, które wymagają dużego nasłonecznienia. Analogicznie będzie w przypadku rabat gatunkowych – do stworzenia tego rodzaju rabat kwiatowych ​ użyjemy tylko i wyłącznie jednego gatunku​ kwiatów, co oznacza, że będą one potrzebowały takich samych warunków uprawy i takiej samej pielęgnacji.

Jak widzisz zatem, rodzajów rabat kwiatowych ​  jest wiele, a stworzenie swojej własnej kompozycji pozwoli na bardziej efektywne tworzenie własnej strefy klimatycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here