Ludzie to jedyne ssaki wykorzystujące do poruszania się jedynie dwie kończyny. Powoduje to jednak wiele rozbieżności w anatomii, w porównaniu do innych zwierząt należących do tej gromady. Najważniejszą z nich jest rola stóp w utrzymywaniu prawidłowego balansu ciała i równowagi. Mimo, że stopy są całością i każda ich część jest kluczowa dla stabilizacji ciała, to największą rolę w tym procesie spełnia śródstopie. Niestety, jest ono dość podatne na wszelkiego rodzaju urazy, głównie złamania, powinniśmy więc wiedzieć jak sobie z nimi radzić.

Złamanie kości śródstopia – objawy leczenie i rehabilitacja. Przede wszystkim warto poznać anatomię tej części ludzkiego ciała. Śródstopie składa się bowiem z pięciu kości, połączonych z palcami stopy. Właśnie te części, tak jak każde inne kości są wyjątkowo narażone na złamanie. Główną przyczyną takich urazów jest zazwyczaj spadnięcie dużego ciężaru na ową kość. Często do takich złamań dochodzi u sportowców, którym przeciwnik naskakuje na stopę, zwłaszcza w przypadku piłkarzy grających w butach z korkami. Zdarza się również, że dochodzi do złamania przeciążeniowego, gdzie kość zaczyna pękać przez zbyt duże siły działające na nią, na przykład u tenisistów, często hamujących bieg.

Jak rozpoznać, że kość śródstopia została złamana? Warto wiedzieć, że najczęściej złamana zostaje piąta kość śródstopia, ta znajdująca się najbliżej pięty, gdyż jest ona najmniejsza ze wszystkich. W takim wypadku można odczuwać silny ból, oraz zauważyć obrzęk. Wiąże się to także z występującymi problemami z chodzeniem, przez obecność bólu. Jeżeli po zdarzeniu wskazującym na możliwość urazu śródstopia występują powyższe objawy należy schłodzić stopę, aby zapobiec powiększaniu się obrzęku, następnie w miarę możliwości ją usztywnić oraz udać się do lekarza, starając się ograniczyć kontakt stopy z podłożem. Szczęśliwą informacją jest fakt, iż większość złamań kości śródstopia to jedynie pęknięcia, które goją się około trzech tygodni, jednak przez ten czas stopa musi być odpowiednio usztywniona i nadal może występować ból przy chodzeniu.

http://www.gdansk4u.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here