Poszukiwanie nowej pracy to niejednokrotnie długi i męczący proces, wiążący się z wysyłaniem dużej ilości dokumentów aplikacyjnych oraz uczestnictwem w stresujących spotkaniach z rekruterami. Wszystkie etapy poszukiwania pracy – od samej aplikacji aż po wszystkie etapy rozmów rekrutacyjnych to czynniki które decydują, czy dostaniemy wymarzoną posadę. W jaki sposób kandydat powinien przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej tak, by ta zakończyła się dla niego pomyślnie?

Przygotowania należy rozpocząć już na etapie składania aplikacji. Dobrze jest zanotować w osobnym dokumencie, do jakich firm i na jakie stanowiska składamy aplikację. Osoby, który wysyłają ich bardzo wiele z łatwością mogą się pogubić. Tymczasem w notatkach można zawrzeć nie tylko nazwę firmy i stanowiska, ale również kilka innych informacji, takich jak podstawowe dane z ogłoszenia czy też adres firmy. W momencie odebrania telefonu od rekrutera warto mieć te notatki pod ręką, tak by móc szybko zweryfikować, jaka firma do nas dzwoni oraz o którą ofertę chodzi.

Przed samym spotkaniem rekrutacyjnym należy koniecznie poszerzyć swoją wiedzę o firmie, w której będzie odbywać się rozmowa. Kandydat powinien wiedzieć jaki będzie zakres obowiązków na stanowisku, o które się ubiega, a także czym zajmuje się firma oraz jakie wartości w niej przewodzą. Takie informacje można z łatwością znaleźć na stronach internetowych większości firm. Osoby zajmujące się rekrutacją z pewnością docenią przyszłego pracownika, który zadał sobie trud odnalezienia pomocnych wskazówek.

Gdy praca domowa związana z poznaniem firmy jest już odrobiona, warto również przygotować sobie odpowiedzi na najbardziej popularne pytania. Oczywiście każda rozmowa kwalifikacyjna przebiega inaczej, jednak pewnych pytań można się spodziewać w stu procentach. Jednym z nich będzie pytanie o oczekiwane zarobki. Suma, która padnie z ust kandydata powinna nie tylko satysfakcjonować jego samego, ale również mieścić się w ogólnych widełkach przyjętych dla danego stanowiska (z uwzględnieniem doświadczenia i wiedzy danej osoby). Dane dotyczące zarobków można pozyskać szukając w internecie porównywarek zarobków oraz raportów płacowych. Dzięki pozyskaniu takich informacji podana na rozmowie kwota nie będzie ani zbyt niska, ani zbyt wysoka – a tym samym zwiększy szanse kandydata na zdobycie zatrudnienia w pożądanej firmie. Inne popularne pytania mogą dotyczyć: powodów odejścia z poprzedniej firmy, planów na rozwój własnej kariery, preferencji pracy w grupie lub samodzielnie itd. Na nie jednak każdy człowiek powinien sobie odpowiedzieć indywidualnie, zgodnie z własnymi preferencjami.

Tak przygotowany kandydat, posiadający już wiedzę o firmie, oczekiwanych zarobkach i znający odpowiedzi na popularne pytania może bez stresu udać się na rozmowę kwalifikacyjną. Prawdopodobieństwo, że osoba rekrutująca zaskoczy go niespodziewanym pytaniem będzie zdecydowanie mniejsze.

www.cnurt.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here