Słowo SPA jest dzisiaj bardzo popularne, ponieważ można je spotkać nie tylko w nazwach ośrodków wellness, ale także salonów urody i kosmetyków. Powszechnie SPA, całkiem słusznie, kojarzy się z miejscem zapewniającym zabiegi pielęgnacyjne dla ciała oraz relaksacyjne dla duszy. Mało kto jednak wie, co oznacza skrót SPA i czym tak naprawdę powinny się zajmować ośrodki zawierające to słowo w swojej nazwie.

Sanus Per Aquam

Łacińskie określenie Sanus Per Aquam uważa się za rozwinięcie skrótu SPA, które tłumaczone jest jako „zdrowie dzięki wodzie”. Określenie to funkcjonowało już kilka wieków przed naszą erą, kiedy to starożytni Grecy i Rzymianie odkryli dobroczynne działanie kąpieli. Starożytne termy składały się zwykle z basenów z zimną, ciepłą i gorącą wodą, łaźni parowych, a także miejsc do masażu i pomieszczeń służących do wypoczynku po kąpieli. To właśnie słynne łaźnie rzymskie, będące nie tylko miejscem zabiegów higienicznych, ale również ważnym elementem życia społecznego starożytnych Rzymian, stały się pierwowzorem współczesnego SPA, które przecież oferuje dzisiaj bardzo podobny zakres usług. Z kolei słowo balneum oznaczające łaźnię zostało wykorzystane do określenia działu fizjoterapii, w którym do leczenia stosuje się właśnie wodę, czyli balneoterapii. Najsłynniejsze współczesne SPA w Europie znajduje się w Belgii. Miejscowość o nazwie SPA jest uzdrowiskiem, w którym od XIV w. do leczenia różnych schorzeń wykorzystuje się naturalne gorące źródła.

Polskie SPA wykorzystujące wody termalne

W Polsce jest wiele uzdrowisk wykorzystujących lecznicze właściwości wody. Są również miejsca, nawiązujące wprost do rzymskich term, gdzie najważniejszą rolę w terapii odgrywają baseny termalne, wypełnione naturalnie gorącą wodą pochodzącą z głębokich warstw Ziemi. Źródła wody termalnej w Polsce znaleźć można przede wszystkim na południu kraju. Najstarsze z nich odkryto w Jaszczurówce (dzisiaj jest to część Zakopanego) w 1844 roku. Dzisiaj Podhale wciąż oferuje najlepsze w Polsce ośrodki z basenami termalnymi. Niektóre z nich, jak na przykład super nowoczesny Park Wodny Bania z Białki Tatrzańskiej, skutecznie konkurują ze słynnymi termami słowackimi i węgierskimi, choćby dlatego, że są od nich nowsze i jednocześnie nowocześniejsze. Wspomniane termy Bania to tak naprawdę wysokiej klasy kompleks wypoczynkowy z rozbudowaną częścią rozrywkową (aquapark) oraz najprawdziwszym SPA, bo oferującym różnorodne zabiegi wykorzystujące dobroczynne działanie źródlanej wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here